Home / Biyografi

Biyografi

İlhan Sami Çomak
İlhan Sami Çomak

1973 yılında Bingöl Karlıova’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bingöl’de tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü’ne 1992 yılında kaydını yaptırdı. 1994 yılında gözaltına alındı ve tutuklandı. Çomak, kesintisiz şekilde yirmibir yıldır cezaevinde tutuklu yargılanmaktadır. Türkçe dışında anadili olan Kürtçe ile şiirler yazmaktadır. Gitmeler Çiçek Kurusu, Açık Deniz, Günaydın Yeryüzü ve Kedilerin Yazdığı İlahi adlı şiir kitapları vardır.

 

********

HUKUKI SÜREÇ:

1990lı yıllarda bildiğiniz üzere çok ciddi insan hakları ihlallerine imza atıldı. Biraz demokrasi ve özgürlüklerden bahseden pek çok sıradan insan, üniversiteli genç, akademisyen, yazar çizer, aydın ilgileri dahi olmayan suç ve örgüt üyelikleriyle itham edilip cezaevleri dolduruldu. İlhan Çomak 1994 yılında henüz İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğrencisiyken böyle bir durumla karşılaştı. 16 günlük ağır işkence altında ”orman yangını”na dahil olduğu ve bir örgüte üye olduğu şeklinde polisin işkenceyle düzenlediği ifade esas alınarak tutuklandı ve yargılanması Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde gerçekleşti.

En nihayetinde bu işkenceli sorgularla düzenlenmiş yalan yanlış tutanaklara dayanılarak ve buna rağmen somut hiçbir delil olmadan, 6 yıl tutukluluktan sonra 2000 yılında İlhan hakkındaki ilk karar, İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından duyuruldu: “Devletin hakimiyeti altındaki topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya matuf eylemlerde bulunmak”tan idam cezasına çarptırıldı! Bu ceza, “iyi hali” dikkate alınarak müebbet hapse çevrildi. ‘Orman yangınlarına sebep olma’ suçlamasından ise beraat etti.

İlhan, 2001’de, “DGM’deki askeri hakim nedeniyle adil yargılanma hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu. AİHM, 2006’da İlhan’ı haklı buldu ve yeniden yargılanmasına karar verdi, Türkiye’yi tazminata mahkûm etti. 6 yıl yargılanan ve 5 yıl da AİHM kararı bekleyen İlhan, ‘yeniden yargılanması’ için ‘bağlayıcı’ karar çıktığında zaten 11 yıldır tutukluydu. Ama Türkiye’deki mahkemelerin bu ‘bağlayıcı’ karara uyması için de 7 yıl beklemesi gerekecekti!

Bu arada 2013 Nisan ayında çıkan 4. Yargı Paketi’nde Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin önünde bulunan 220 dosya için yeniden yargılamanın yolu açıldı. Avukatının yaptığı başvuru, yasaya rağmen mahkemece reddedildi. Neyse ki bir üst mahkeme başvuruyu kabul etti. 19 Aralık 2013 tarihinde yıllar sonra yeniden hakim karşısına çıktı…

11 Mart 2014 tarihine ertelenen duruşması ÖYM’lerin (Özel Yetkili Mahkemeler) kaldırılması nedeniyle ertelendi ve daha sonra 05 Eylül 2014 tarihinde duruşması görüldü. Duruşma sonrasında, delilleri karartma ve kaçma şüphesi bulunması nedeniyle tutukluluk halinin devamına karar verildi. Yani;  21 yaşındayken tutuklanmış ve adil olmadığı tespit edilmiş bir yargılamayla 20 yılını hapiste geçirmişti… Ama tahliye talebi reddedildi. Yeniden yargılanacak, ama 20 yıl önce işlediği varsayılan suçların delillerini karartabileceği şüphesiyle ‘tutuklu’ kalacaktı!

Bu yıl; 02.07.2015 yeniden duruşması oldu fakat bu sefer de ana dosyası gelmediği ve dosya incelenemediğinden 6 ay sonra 22 Aralik 2015 tarihine ertelendi.

İlhan’ın 21 yıllık kesintisiz cezaevinde olmasına  ve yasada tutukluluk üst sınırı 5 yıl olmasına karşın benzer davalarda (Şike, Balyoz,Salih Mirzabeyoğulları) uygulanan yasa İlhan’a uygulanmamaktadır. Ailesi olarak tek talebimiz bu yasanın uygulanmasıdır.

Yine, bilginiz için 06 Şubat 2014 tarihinde, avukatlar yerel mahkemelerin isteksizliği ve yasayı uygulamaması nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdular. Maalesef AYM başvurumuza 1.5 yıldır henüz cevap vermiş değil ve hala cevap bekliyoruz.

İlhan zindanda bulunduğu süre içerisinde dört şiir kitabı yazdı ve çok sayıda edebi yazıları ve edebiyat üzerine röportajları yayınlandı. İlhan’ın yaşadığı bu hukuksuzluk bir belgesele konu oldu ve bu yıl içinde belgesel tamamlanacak.