Home / Haberler / Röportajlar / Tutsaklıkta üç şiir kitabı

Tutsaklıkta üç şiir kitabı

19 yıldır cezaevinde tutsak olan İlhan Sami Çomak, bu arada üç şiir kitabı yazdı. Birçok şiir dosyası da sırada bekleyen Çomak, “Şiir bizi güzel kılar, tat katar hayata” diyor.

Tutsaklıkta üç şiir kitabıTutsaklıkta üç şiir kitabı
Tutsaklıkta üç şiir kitabı

Uzun yıllardır cezaevinde tutsak olan İlhan Sami Çomak, tutsaklığı süresince üç şiir kitabı yazdı.
İlhan Sami Çomak, 1994 yılında, henüz İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğrencisiyken tutuklandı. 19 yıldır tutsak olan Çomak’ın, Gitmeler Çiçek Kurusu, Açık Deniz ve Günaydın Yeryüzü adlı üç şiir kitabı yayınlandı. Çeşitli edebiyat çevrelerince, bilhassa zindan koşullarında olduğunu hissettirmeyecek denli hayatı şiirlerine işleyebilme yeteneği, büyük övgülerle karşılanan şair Çomak, mektup aracılığıyla gazetemizin sorularına yanıt oldu.

Bir çalkantıyı şiire dönüştürmek
Çomak’ın son kitabı ‘Günaydın Yeryüzü’, Aram Yayınları’ndan iki yıl önce çıkmıştı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağır tecrit durumunun ruh dünyasında çalkantılar yarattığını belirten Çomak, Günaydın Yeryüzü adlı kitabında bu çalkantıyı şiire dönüştürdüğünü dile getirdi. Çomak, devamla şunları yazıyor mektubunda: “Bu çalkantı hislerimi onarıcı bir akla dönüştürmek istemiş olabilir. Olasılıklı, konuşuyorum dikkat ederseniz. Zira şiirin oluşumunu tek bir nedene dayandırmak, şiiri planlı bir aklın ürünü olarak görmek veya aklı ve çalışmayı dıştalayıp salt ilhamı esas alan bir muhakeme-akıl yürütme benim benimseyebileceğim bir yöntem olamaz. Şiir ve sözcükler şairin doğal uzantılarıdır. Ben tematik şiiri pek denemem. Yine şiirimde tahkiye yoktur pek. Günaydın Yeryüzü şiirinin bir hikayesi var ama. Bir histen, bir sözcükten çalışarak bu şiiri yazdığım fikri bana daha doğru geliyor. ‘Konuya hakim ol, sözcükler arkadan gelir’ diyor bir Latin sözü. Umberto Eco; sözcüklere hakim ol, konu arkadan gelir, diyerek bu bağlamı ters çevirerek şiire uyarlar. Bana, sözle, söze çalısan biri olarak bu fikir daha parlak ve benimsenir gibi geliyor.”

Hislerin çeperinden çıkan sesler
Kitaba ismini veren ve zengin imgelerle örülmüş Günaydın Yeryüzü şiiri bir hikayeye dayanıyor. Şiirin Kürt Özgürlük Hareketi’nden kesitler verdiğini belirten Çomak, “Yalnız burada dile gelen benim aklımın yankısıdır. Parti tarihinde bende etki bırakan kimi bilinen gelişmelerin, hislerimin çeperine vurduğunda nasıl ses çıkarıyor, onu anlatıyor şiir. Her şiir gibi özneldir. Bana, benim dünyama aittir. Ben bu yankıyı şiirleştirip paylaşmak istedim. Okuyucunun bu hislerde kendini bulması benim sevincim olacaktır-oluyor” diye yazıyor.
Çomak, kitapta yer alan diğer şiirlerine ilişkin de şunları belirtiyor: “Genelde tüm şiirlerime aynı mesafede olurum. Evet, bazıları ‘olmuşluklarıyla’ bana daha yakın gelir ama şiir yazıldıktan sonra bilirim ki hükmümde değildir. Öte yandan bazen dönüp şiirlerimi okuduğumda, kendimi yargılayan, başkasının şiirini okuyormuşum da buna göre değerlendiriyormuşum hissiyle olduğumu farkediyorum. Kitapta yer alan ‘Zabit’ şiiri hem vadettikleriyle, hem edasıyla kitaptaki diğer şiirlerden farklıdır. Kastım, halen işlenmeyi bekleyen bir hissin, şiirleşmeye hazır bir imkanın varlığını kendini duyurduğuna dairdir.”

Şiir bizi güzel kılar
Şiir çalışmaları devam eden şair İlhan Sami Çomak’ın halihazırda altı dosya şiiri birikmiş durumda. Belki de daha fazla… Bu şiirlerinin kitap olmayı beklediğini söyleyen Çomak, “Bir yandan yeni şiirlerle ses verirken hayata, diğer yandan da bahsettiğim şiirlerimin kitaplaşarak okura ulaşmasını istiyorum. Biz insanlar önemli oranda alışkanlıkların hükmünde yaşarız, yazık ki. Oysa şiir bize daha fazlasını, alışkanlıklarla çizilenin ötesinde farklı bir hayat olduğunu hatırlatır. Üstelik bu, yılmayan bir hatırlatmadır. Her şiir, gerçeği heyecanla yeniden yaratarak tat katar hayata. Bizi güzel kılar. Şiir böyle yepyeni ve çok geniş ufuklar sunarken karşı koymak mümkün olmuyor. Ez cümle, şiir güzel ve iyi biri yapıyor beni, bir tazelik havasını solumama neden oluyor” diyor.
SUNA ALAN