Home / Haberler / Röportajlar / 20 yıldır tutuklu olarak yargılanan İLHAN ÇOMAK serbest bırakılsın

20 yıldır tutuklu olarak yargılanan İLHAN ÇOMAK serbest bırakılsın

Son günlerde yeniden yargılama konusunda basında yoğun tartışmalar sürüyor. Bahse konu sorundan ciddi şekilde muzdarip olan biri de yaklaşık 20 yıldır tutuklu olarak yargılanan İlhan Çomak.

1994 yılında henüz İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğrencisiyken, çok işkenceli, çok acılı on altı günlük bir gözaltı süresinden sonra tutuklanarak İstanbul’daki Bayrampaşa Cezaevi’ne kondu. Yargılanması, polisin işkenceyle düzenlediği ifade tutanakları esas alınarak, Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde gerçekleşti. En nihayetinde bu işkenceli sorgularla düzenlenmiş yalan yanlış tutanaklara dayanılarak ve buna rağmen somut hiçbir delil olmadan, 2000 yılında müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay cezasını onayınca AİHM’ye başvurdu. AİHM 2007 yılında aldığı kararla adil yargılanmadığına ve yargılanmasının yenilenmesine hükmetti… Bu arada 2005 yılında çıkan yeni Ceza Kanunu’na dayanarak avukatının kanunen lehine olan hükümlerinin uygulanması gerektiğinden hareketle yaptığı başvuru, yerel mahkemede reddedilse de Yargıtay dosyasını usulden bozdu, 2007 yılında. İstanbul’a, duruşmalara gidip gelmeye başladı bu yüzden. Duruşmalarda kendisi ve avukatının, AİHM’nin tespit ettiği ihlal kararı gereği ‘yargılanmasının’ yenilenmesini içeren talepleri her seferinde mevzuatta yeri olmadığından hareketle reddedildi. 2013 Ocak ayında mahkeme, Yargıtay’ın bozma kararından sonra tekrar eski cezaya hükmetti. Dosyası Yargıtay’a gitti.

Bu arada 2013 yılının nisan ayında çıkan 4. Yargı Paketi’nde Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin önünde bulunan 220 dosya için yeniden yargılamanın yolu açıldı. Avukatının yaptığı başvuru, yasaya rağmen mahkemece reddedildi. Neyse ki bir üst mahkeme başvuruyu kabul etti. 19 Aralık’ta ilk duruşmaya çıktı. Duruşması 11 Mart tarihine ertelendi.

İlhan Çomak yaklaşık 20 yıldır cezaevinde. Yatacağı cezanın 2/3’lik bölümü bitti. Yaklaşık 20 yıldır hep yargılanıyor. Yeniden yargılanmasına başlandı ama talep etmesine rağmen tutuksuz yargılanmasının önü açılmadı. 11 Mart 2014 tarihindeki duruşmadan güvenimizin fazlasıyla sarsıldığı ”adaletin” yerini bulması ve tutuksuz yargılanma kararının çıkması gerekiyor. İlhan Çomak serbest bırakılmalıdır.

Kime:

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, T. C. Adalet Bakanlığı

20 yıldır tutuklu olarak yargılanan İLHAN ÇOMAK serbest bırakılsın!

Saygılarımla,