Home / Haberler / Röportajlar / İlhan Çomak neden hala içeride?

İlhan Çomak neden hala içeride?

İlhan Sami Çomak
İlhan Sami Çomak

Hükümetin çıkardığı “Terörle Mücadele Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile tutukluluk süresi 5 yıla indi ancak, söz konusu kanun sadece Ergenekon, Zirve Yayınevi katliamı sanıklarına yaradı. 19 yıl 6 aydır PKK davasında tutuklu bulunan İlhan Sami Çomak tam 4 kez tutukluluk süresini aşmış olmasına rağmen hala cezaevinde. İzmir Buca F Tipi 1 No’lu Cezaevi’nde tutuklu olan Çomak cezaevinden gönderdiği mektubunda yaklaşık 20 yıllık hukuki süreci anlattı.

‘Akıllara ziyan’ 

Esas olanın tutuksuz yargılama olmasına rağmen hala cezaevinde olduğunu kaydeden Çomak, 19 yıl 6 aydan bu yana cezaevinde bulunduğunu hatırlatarak, cezanın 3′te 2′lik bölümünün bitiğini ve yeniden yargılanmanın başlamasına rağmen tutuksuz yargılanmasının önünün açılmadığını vurguladı. Çomak, “Bunca yıldan sonra delil karartacağımı düşündüler. Kim bilir! Hem şu an tutuklu mu hükümlü mü olduğum, hangi sıfatla yargılandığımı bilmiyorum. Eğer hükümlü olarak ‘yargılanıyorsam’, hüküm daha yargılanma başlanmadan verilmiş oluyor ki, bu durumda ‘yargılanmış’ olsam da aslında yargılanmamış oluyorum. Kılıfına uydurmak için yapılıyor her şey. Yok, gerçekten yargılanıyorsam, 20 yıllık bir tutukluluk akla ziyandır, bırakılmam, tutuksuz yargılanmam gerekiyordu. Tek gerçek, bu kadar karışıklığa ve bitmeyen ‘yargılanmama’ rağmen hala cezaevindeyim” diye kaydetti.

AYM’ye başvuru 

Çomak, ÖYM’lerin kaldırılmasının ardından serbest bırakılması için avukatının 4. Ağır Ceza Mahkeme’sine sunduğu dilekçenin sonucunu beklediğini ve ayrıca Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuru yaptığını belirtti.

İlhan Çomak davasının geçmişi 

1994 yılında henüz İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğrencisiyken, çok işkenceli, çok acılı on altı günlük bir gözaltı süresinden sonra tutuklanarak İstanbul’daki Bayrampaşa Cezaevi’ne kondu. Yargılanması, polisin işkenceyle düzenlediği ifade tutanakları esas alınarak, Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde gerçekleşti. En nihayetinde bu işkenceli sorgularla düzenlenmiş yalan yanlış tutanaklara dayanılarak ve buna rağmen somut hiçbir delil olmadan, 2000 yılında müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay cezasını onayınca AİHM’ye başvurdu. AİHM 2007 yılında aldığı kararla adil yargılanmadığına ve yargılanmasının yenilenmesine hükmetti.

Dosya 2005′te Yargıtay’a gitti 

Bu arada 2005 yılında çıkan yeni Ceza Kanunu’na dayanarak avukatının kanunen lehine olan hükümlerinin uygulanması gerektiğinden hareketle yaptığı başvuru, yerel mahkemede reddedilse de Yargıtay dosyasını usulden bozdu, 2007 yılında. İstanbul’a, duruşmalara gidip gelmeye başladı bu yüzden. Duruşmalarda kendisi ve avukatının, AİHM’nin tespit ettiği ihlal kararı gereği ‘yargılanmasının’ yenilenmesini içeren talepleri her seferinde mevzuatta yeri olmadığından hareketle reddedildi. 2013 Ocak ayında mahkeme, Yargıtay’ın bozma kararından sonra tekrar eski cezaya hükmetti. Dosyası Yargıtay’a gitti.

Başvuru sonucu bekleniyor 

Bu arada 2013 yılının nisan ayında çıkan 4. Yargı Paketi’nde Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin önünde bulunan 220 dosya için yeniden yargılamanın yolu açıldı. Avukatının yaptığı başvuru, yasaya rağmen mahkemece reddedildi. Neyse ki bir üst mahkeme başvuruyu kabul etti. 19 Aralık’ta ilk duruşmaya çıktı. 11 Mart tarihine ertelenen duruşması ÖYM’lerin kaldırılması nedeniyle ertelendi ve şu anda avukatının İlhan’ın serbest bırakılması için 4. Ağır Ceza Mahkeme’sine sunduğu dilekçenin sonucu bekleniyor.

Çomak’in eserleri

Çomak, cezaevinde kaldığı yıllar boyunca da “Gitmeler Çiçek Kurusu”, “Açık Deniz” ve “Günaydın Yeryüzü” isimli şiir kitaplarını yayınladı.

http://emekvetoplum.org/