Home / Uncategorised / 20 yıl önce tutuklanan İlhan Çomak, yine tahliye edilmedi

20 yıl önce tutuklanan İlhan Çomak, yine tahliye edilmedi

20 yıl önce tutuklanan ve AİHM kararı nedeniyle yeniden yargılanmaya başlayan İlhan Çomak’ın davasında bir kez daha tahliye kararı çıkmadı. Gerekçe ise, delilleri karartma ve kaçma şüphesi gösterildi.

İlhan Çomak yaşının yarısını hapiste geçirdi
İlhan Çomak yaşının yarısını hapiste geçirdi

İlhan Çomak, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde okurken 1994 yılında gözaltına alındı. “PKK adına orman yakmak”, “Bölücülük yapmak” suçlamalarıyla tutuklandı. 21 yaşında ağır işkenceler gören Çomak’ın davası altı yıl sürdü ve Devlet Güvenlik Mahkemesi Çomak’ı bölücülük yapmaktan suçlu buldu. Çomak orman yakma suçlamasından ise beraat etti.

Yargıtayda cezası onan Çomak, 2001’de, “DGM’deki askeri hakim nedeniyle adil yargılanma hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu. AİHM, 2006’da İlhan Çomak’ı haklı buldu ve yeniden yargılanmasına karar verdi, Türkiye’yi tazminata mahkûm etti.

ETHA’nın haberine göre, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, AİHM kararının ardından 8 yıl sonra İlhan Çomak’ın yeniden yargılanmasına karar verdi ve 19 Aralık 2013’te yeniden yargılanmaya başlandı. Çomak, daha önce beraat ettiği ve 20 yıl önce yaşanan orman yangınlarıyla ilgili delillerin karartılabileceği şüphesiyle serbest bırakılmadı.

İlhan Çomak, telekonferans sistemiyle bugün yeni bir duruşmaya daha katıldı. İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görülen duruşmada savunmasını tercüman aracılığıyla Kürtçe yapan Çomak, ‘İşkence gördüm, suçsuz yere 20 yıldır tutsağım’ dedi.

Çomak’ın avukatı Av. Fırat Aydınkaya, “İlhan’ın ifadesi işkence altında alındı, adil yargılama ilkesi her aşamada ihlal edilmiştir. Yeniden yargılama da usule aykırı tüm deliller dosyadan çıkartılmalı ve İlhan tutuksuz yargılanmalıdır” dedi.

Mahkeme heyeti, avukatların ve Çobak’ın tahliye talebini reddetti, dosyanın eski mahkemesine iadesine karar verdi.

http://zete.com/20-yil-once-tutuklanan-ilhan-comak-yine-tahliye-edilmedi/