Home / Haberler / Röportajlar / 21 yıldır tutuklu İlhan Çomak’a yine adalet yok!

21 yıldır tutuklu İlhan Çomak’a yine adalet yok!

Henüz 21 yaşında bir üniversite öğrencisiyken tutuklanan İlhan Sami Çomak, bugün 42 yaşında ve halen ‘tutuklu’. Çomak, 10 ay sonra, yeniden hakim karşısına çıktı bugünkü (2 Temmuz)  duruşmada da tahliye çıkmadı.

1994’te, 21 yaşında bir üniversite öğrencisiyken tutuklanan ve hakkında kesinleşmiş bir hüküm olmamasına rağmen tam 21 yıldır tutukluluk hali devam eden İlhan Çomak için bugünkü duruşmada da tahliye kararı çıkmadı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde öğrenciyken, ‘terör’ suçlamasıyla tutuklanan Çomak, 2004’te kaldırılan Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin (DGM) kararıyla müebbet hapis cezası almıştı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ‘Adil yargılanmadı‘ kararından sonra yeniden yargılanmaya başlamıştı.

Radikal’den Hakkı Özdal’ın haberine göre tutukluluk hali 21 yılı aşkın süredir devam eden İlhan Çomak bugün bir kez daha hakim karşısındaydı. 42 yaşındaki İlhan Çomak için, avukatlarının tahliye talebine rağmen, bir kez daha ‘tutukluluğunun devamına’ karar verildi.

AİHM kararı DGM’ye yönelikmiş

Mahkeme, Çomak hakkındaki infazın durdurulması ve tahliye taleplerini, ‘AİHM kararının daha önceki yargılamayı yapan kuruma (DGM) yönelik olması’, ‘dosyada delil durumunun değişmemiş olması’ gibi gerekçelerle reddetti.

Hakkında kesinleşmiş hüküm olmamasına rağmen bitmek bilmez bir ‘dava süreci‘ nedeniyle tüm gençliğini cezaevinde geçiren Çomak’in bir sonraki duruşmaya ise SEBGİS sistemiyle katılmasına karar verildi.

http://sendika1.org/2015/07/21-yillik-tutukluluk-ilhan-sami-colak-yarin-yeniden-hakim-karsisinda/